Dünya Klasikleri | Çizgi Roman | Sanat

Grafik Kanon 3. Cilt

Karanlığın Yüreği'nden Hemingway ve Tükenmeyen Nükte’ye... Efsanevi Grafik Sanatçıları ve İllüstratörler ile Dünya Edebiyatının Öne Çıkan Eserleri Bir Arada!

Barkod: 9786056355998 Boyut: 21,5x27,5
Sayfa Sayısı: 492 Basım Tarihi: Kasım 2013 
Çeviren: Kolektif Kapak Türü: Ciltli 
Kağıt Türü: 2. Hamur Dili: Türkçe

“Yılın grafik edebiyat olayı” Robert Crumb, Dame Darcy, Ted Rall, Peter Kuper, Molly Crabapple, Milton Knight, Tara Seibel, R. Sikoryak ve diğer sanatçıların hayal güçleriyle birleşen 20. yüzyılın klasikleşmiş edebiyat eserleriyle noktalanıyor!


Okurlara hem görsel hem de edebi bir şölen sunan, görkemli ve eşi benzeri olmayan ÜÇ CİLT'lik GRAFİK KANON’da dünyanın öne çıkan 190 EDEBİYAT ESERİ 130’DAN FAZLA SANATÇI tarafından yorumlanıyor.


Çizgi roman severlerin dünyanın önemli illüstratörlerinin işlerini bir arada bulacağı, edebiyat severlerin ise klasik metinlerin çizgilerle buluşmasından mest olacağı ve belki de şimdiye dek fazla haşır neşir olmadıkları çizgi romanlara ilgilerinin artacağı bu yaratımın üçüncü cildi bizi dünya edebiyatının 20. yüzyılda kaleme alınmış çığır açan örnekleriyle görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Yalnızca aşina olduğumuz değil, belki de ismini ilk kez duyduğumuz eserlerin çizgilerle dansı insana bambaşka bir bakış açısı sunuyor.


Grafik Kanon’un son cildi, 20. yüzyıl edebiyatına hayat veren tam sayfa illüstrasyonlar, fotoğraflar ve modern tasarımlarla dolu. Karşınıza neler mi çıkacak? İşte size birkaç örnek: bir H. G. Wells öyküsü; Beat Kuşağı’ndan dört yazarın resimli bir rehberi; Çıplak Şölen’in rahatsız edici bir uyarlaması; Rilke’nin ruhu coşturan Genç Bir Şaire Mektuplar’ı; Anaïs Nin’in günlükleri; William Burroughs’un Junky’sinden dört yıl önce yazılmış bir uyuşturucu klasiği Altın Kollu Adam; Thomas Pynchon, David Foster Wallace, Kathy Acker, Raymond Carver ve Donald Barthelme’nin postmodern eserleri.


Modernizmin büyük yapıtları da burada: T. S. Eliot’ın “J. Alfred Prufrock’un Aşk Şarkısı” ve “Çorak Ülke”si; Yeats’in “İkinci Geliş”i; Karanlığın Yüreği; Kafka’dan öyküler; Virginia Woolf’un Dışa Yolculuk’u; James Joyce’un Dublinliler’inden “Araby” adlı öyküsü ve başyapıtı Ulysses; Faulkner ile Hemingway’in –Marvel’e çizim yapmış sanatçıların resimlediği– ilk dönem eserleri; Gertrude Stein ile Edna St. Vincent Millay’in şiirleri.


W. Somerset Maugham, Flannery O’Connor ve Saki’nin kısa öyküleri; Lolita, Masumiyet Çağı ve Hermann Hesse’nin Siddhartha’sıyla BozkırkurduGuguk KuşuBrooklyn’e Son Çıkış, J. G. Ballard’ın Çarpışma’sı; Hayvan Çiftliği ve Muhteşem Oz Büyücüsü’nün foto-dioramaları. 1984Cesur Yeni DünyaAlgının Kapıları, Godot’yu BeklerkenYüzyıllık YalnızlıkSırça FanusYoldaSineklerin TanrısıZemberek Kuşu’nun Güncesi ve Borges’in üç öyküsünün tam sayfa illüstrasyonları.


Robert Crumb’ın pek bilinmeyen Bulantı (Sartre) uyarlaması da üçüncü cildin incilerinden biri. Dame Darcy, Cormac McCarthy’nin şimdiye dek yazılmış en şiddet dolu roman olarak görülen başyapıtı Kanlı Boylam’ı resimledi. Tara Seibel kendine has üslubuyla Muhteşem Gatsby’ye hayat verdi.


Russ Kick editörlüğündeki Grafik Kanon’un 1. Cilt’i Gılgamış Destanı’ndan Shakespeare ve Tehlikeli İlişkiler’e, 2. Cilt’iyse Samuel Taylor Coleridge’ın “Kubilay Han” adlı şiirinden Brontë Kardeşler ve Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi’ne kadar uzanıyor.


“Modern dünyanın en gözü pek grafik sanatçıları klasik edebiyat eserlerinin özünü başarıyla yakalıyor.”

Kirkus Reviews


“Üç ciltlik bu antoloji çizgi roman koleksiyonları arasında sağlam bir yer kazanacağa benziyor.”

Library Journal


“Hem edebiyat severlerin hem de çizgi roman hayranlarının mutlaka edinmesi gereken bir antoloji.”

The Rumpus