Biyografi | Anlatı | Sanat

Senden Gayrı Âşık mı Yoktur

20. yüzyıl âşık portreleri

Barkod:  9786055029753 Boyut: 15x21,5
Sayfa Sayısı: 224 Basım Tarihi: Kasım 2017 
Kapak Türü: Ciltsiz 
Kağıt Türü: 2. Hamur Dili: Türkçe

Daha senden gayrı âşık mı yoktur

Nedir bu telaşın vay deli gönül

Hele düşün devr-i Adem’den beri

Neler gelmiş geçmiş say deli gönül

- Âşık Ruhsati (19. yy)


Ulaş Özdemir’in 1997-2002 yılları arasında Roll dergisinde yayımlanan yazı ve söyleşilerinden oluşan Senden Gayrı Âşık mı Yoktur, 20. yüzyılda hem halk kültürü ve müziğine hem de popüler kültüre büyük etkisi olmuş, bu alanlarda sayısız eser bırakmış âşıkların portreleriyle rengârenk bir Türkiye resmi çiziyor.


Âşık Mahzuni Şerif, Âşık İhsani, Mahmut Erdal, Ali Ekber Çiçek, Kul Hasan, Şahturna ve Dertli Divani'yle yapılmış söyleşilerin yanı sıra Âşık Veysel, Nesimi Çimen, Davut Sulari, Kul Ahmet, Muhlis Akarsu ve Feyzullah Çınar üzerine kaleme alınmış portrelerin yer aldığı kitapta, Mahzuni’nin “Otyam Baba olmasaydı acaba biz olur muyduk?” dediği usta gazeteci, ressam ve yazar Fikret Otyam'la yapılmış bir söyleşi de yer alıyor.


Âşıkların yaşadıkları dönemlere ışık tutan serüvenlerine şahit olduğumuz söyleşilerde bir yandan Cumhuriyet’in ilk döneminde yetişen bir âşık kuşağının radyo, sahne ve plak dünyasına ilk adımlarını atışlarının ve zaman içinde popülerleşmelerinin izini sürerken diğer yandan 1960'lardaki politik gerilimlere, etnisite ve göç gibi meselelere tanıklık edeceğiz.


Senden Gayrı Âşık mı Yoktur meraklı bir müzisyenin etnomüzikoloji serüveninde daldığı ve o zamandan bu yana içinden tam anlamıyla çıkamadığı bir ummanın katresi olarak görülebilir.

Dalmak isteyene sonsuz derinlikte bir umman hem de… 

***


Ulaş Özdemir'in, Senden Gayrı Âşık mı Yoktur'da yaşamlarına tanıklık edeceğimiz isimler:

Âşık Veysel, Âşık İhsani, Nesimi Çimen, Âşık Mahzuni Şerif, Davut Sulari, Neşet Ertaş, Kul Hasan, Mahmut Erdal, Feyzullah Çınar, Ali Ekber Çiçek, Kul Ahmet, Şahturna, Muhlis Akarsu, Dertli Divani, Fikret Otyam.


Ayrıca Âşık Veysel'i Nedim Otyam'dan ve Metin Erksan'dan; Âşık Mahzuni Şerif'i ise Cemali'den, Fikret Otyam'dan, Âşık İhsani'den, Osman Dağlı'dan ve Edip Akbayram'dan dinleme fırsatı buluyoruz.