Tarih | Felsefe

Modern Avrupa Halkları Tarihi

Köylü ayaklanmalarını, fabrika işgallerini, genel grevleri, kadın hareketlerini tarihin motoru olarak kabul eden Pelz, geleneksel anlatının karşısında durarak halkların tarihin nesnesi değil öznesi olduğunu savunuyor.

Barkod: 9786055029760 Boyut: 15x21,5 

Sayfa Sayısı: 320 Basım Tarihi: Kasım 2017 

Çeviren: Nil Tuna Kapak Türü: Ciltsiz 

Kağıt Türü: 2. Hamur Dili: Türkçe


Halkların Gözünden Avrupa’nın Son 600 Yılının ve 

Devrimlerinin Öyküsü


Tarihi kim yapar? Kütüphaneleri dolduran ciltlerce kitaba göre reformu din adamları, coğrafi keşifleri seyyahlar, endüstri devrimini dâhiler, savaşları komutanlar yapmıştır; hak ve özgürlükler aydınların, monarşilerin yıkılması burjuvazinin, ülkelerin refahı yöneticilerin başarısıdır. Çoğu kitap, geleneksel anlatıya sadık kalıp sadece çeşitlilik ya­ratmak adına köylülere ve kadınlara dair bir bölüm eklemekle yetinir. Kimin ve neyin önemli olduğu konusunda ortalama bir okuyucunun herhangi bir şüphesi olmadığını varsayan bu kitaplara göre ciddi bir çalışmanın en önemli öznesi sadece zengin ve güçlü insanlardır. William A. Pelz Modern Avrupa Halkları Tarihi’nde bu geleneksel anlatının karşısında durarak halkların tarihin nesnesi değil öznesi olduğunu savunuyor.


“Peki ya halk? Halk bu gelişmeleri nasıl ele alıyordu? Halk ne düşünüyordu? Halk nasıl hissediyordu?” sorularına cevap ararken ortaçağdan günümüze Avrupa’nın yaşadığı radikal dönüşümü sınıfsal çatışmalar ekseninde ele alıp üreten, sömürülen, isyan eden kadın ve erkeklerin hikâyesini anlatıyor. Derebeylerinin “ilk gün hakkı”na karşı çıkan köylülerden dünya savaşı cephelerinde vatanperverliği reddeden askerlere uzanan bir direniş hattı çizen Pelz, halkların pasif ve itaatkâr olduğu önyargısına karşı koyuyor. Köylü ayaklanmalarını, fabrika işgallerini, genel grevleri, kadın hareketlerini tarihin motoru olarak kabul ederken Brecht’le aynı soruyu soruyor:


"Kim inşa etti Tebai’nin yedi kapısını?

Kitaplar kralların isimleriyle dolu.

Krallar mı taşıdı sanki

Yontulmamış dev kayaları?"