Bilim Tarihi | Popüler Bilim

Kayıp Kaşık

Sam Kean, periyodik tabloyu çok satanlar listesiyle tanıştırıyor ve okuru kimyasal elementlerin dünyasında eğlenceli bir tura çıkarıyor.

Barkod: 9786056355929 Boyut: 15x21,5
Sayfa Sayısı: 360 Basım Tarihi: Şubat 2013 
Çeviren: Baha Okar, Burçin Duan Kapak Türü: Ciltsiz 
Kağıt Türü: 2. Hamur Dili: Türkçe

Şimdiye dek, kimyayla ilgili neşeli bir şeyler okumak aklınıza hiç gelmedi. Peki size, aslında çok şey kaçırdığınızı söylesek, ne dersiniz? İşte Kayıp Kaşık bunu telafi etmek için harika bir fırsat! Çünkü ödüllü yazar Sam Kean Kayıp Kaşık’la bize elementlerin ve onları keşfedenlerin kimi zaman eğlenceli kimi zaman düşündürücü tarihini anlatıyor. 


Gandhi’nin iyottan (I, 53) neden nefret ettiği, radyumun (Ra, 88) neredeyse Marie Curie’nin saygınlığını nasıl mahvedeceği, galyumun (Ga, 31) laboratuvarın muziplik peşindeki çalışanları için nasıl bir şaka malzemesi olduğu, Japonların Godzilla’yı niçin kadmiyumdan (Cd, 48) yapılma füzelerle öldürdüğü ve tellürün (Te, 52) nasıl olup da tarihteki en tuhaf altına hücumu başlattığı... Hepsi ve daha fazlası bu kitapta!


The Royal Society Bilim Kitapları dalında Winton Ödülü Adayı


New York Times çok satan bilim kitapları listesinden


“Sam Kean,  periyodik tabloyu çok satanlar listesiyle tanıştırıyor ve okuru kimyasal elementlerin dünyasında eğlenceli bir tura çıkarıyor.”
New York Times


“Kışkırtıcı bir eser... Zekice kaleme alınan Kayıp Kaşık, zevkle okunuyor, kolayca sindiriliyor...”
The Guardian


“Sam Kean, daldan dala atlayan yazım tarzıyla keyifli bir okuma imkanı sunuyor. Öğrenirken eğlenmek de isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.”
Library Journal